chovatelská stanice britských koček

Genetika

Vysvětlivky kódů krevní skupiny:

N/N = Kočka má krevní skupinu typu A nebo typu "AB"
N/b = Kočka je nositelem B faktoru; serotyp by mohl být typu A nebo typu "AB"
b/b = Kočka má krevní skupinu typu B

Genetický test určení krevní skupiny u koček determinuje b recesivní alela, která je spojena se sérotypem B. Kočky se dvěma kopiemi b alel mají typ B krevní skupiny. Krevní skupiny u koček s jednou kopií b alely se mohou lišit. Tyto kočky mohou mít buď krevní skupinu A nebo vzácně se vyskytující krevní skupinu "AB".

Vzhledem k tomu, že genetický test neumí rozlišovat mezi typem A a typem "AB" krevní skupiny, non-b alela je reportována ve výsledcích jako "N". Kočka tudíž může mít krevní skupinu typu A nebo typu AB.

Vysvětlivky kódů panelu barev:

Agouti (páskované nebo plnobarevné zbarvení chlupu srsti):
A/A = Všichni potomci budou mít srst typu agouti.
A/a = Potomci mohou mít srst typu agouti nebo non-agouti v závislosti na genetické výbavě opačného pohlaví z páru.
a/a = Non-agouti. Jestliže dojde k páření s non-agouti jedincem, narodí se pouze non-agouti potomci.

Dispozice pro čokoládové a skořicové zbarvení:
B/B = Plné zbarvení, kočka nenese čokoládové nebo skořicové geny.
B/b = Plné zbarvení, nese čokoládový gen.
B/b1 = Plné zbarvení, nese skořicový gen.
b/b = Čokoládový fenotyp.
b/b1 = Čokoládový fenotyp, nese skořicový gen.
b1/b1 = Skořicový fenotyp.

Colorpoint zbarvení:
C/C = Plná barva, kočka nenese vlohy pro barmské (sepiové) nebo siamské zbarvení.
C/c = Plná barva, kočka nese vlohy pro barmské (sepiové) nebo siamské zbarvení.

Zředění:
D/D = Plná barva, kočka nenese ředící typ alely.
D/d = Jedna kopie ředící alely. Kočka nese ředící gen.
d/d = Dvě kopie ředící alely. Barva srsti je zředěna.

Ředící gen (Melanophilin nebo MLPH) způsobuje hrudkující a nerovnoměrné rozložení pigmentových granulí na chlupu srsti, a ředí všechny barvy srsti. Zředění je autozomní recesivní znak, což znamená, že dvě kopie zředěných alel jsou potřebné pro výrobu fenotypu. Černý pigment se ředí na šedou (resp. na modrou, což je termín používaný chovately koček), a červená se ředí na krémovou. Divoký typ alely není zředěný. Pro některá kočičí plemena je typický pouze "divoký" typ alely, např. pro Egyptskou Mau a Singapurskou kočku, zatímco jiným plemenům je vlastní zředěný typ, např. pro Chartreux, Korat a Ruskou modrou. Většina ostatních plemen jsou vybavena jak "divokým", tak ředícím typem alely.

Vysvětlivky kódů testu výskytu genu PKD1:

N/P = Zasažena jedna kopie PKD1 genu, kočka je nemocná anebo se u ní rozvine PKD onemocnění; závažnost příznaků nelze předpovědět.
N/N = Normální, není nositelem PKD1 genu zapříčiňující PKD onemocnění

Tato nemoc je dědičná jako autozomní dominantní vlastnost, což znamená, že heterozygot (N/P) pářený s normálním jedincem (N/N) bude mít za následek, že přibližně polovinu potomků budou ovlivněna touto nemocí a polovina bude normální. Nejsou k dispozici žádné pozorované homozygotní postižení (P/P), které by naznačovali, že mutace je smrtelná v embryonálním stadiu.

Tento test ukazuje na přítomnost či nepřítomnost znaku mutace v kočičím PKD1 genu zapříčiněném transformací cytosinu na adenin. Tato mutace způsobuje kočičí polycystické onemocnění ledvin (PKD), pro které jsou charakteristické vyskytující se cysty v ledvinách, játrech a slinivce břišní.

Výsvětlivky kódů genotypu dlouhosrstosti:

N/N = Kočka je krátkosrstá. Žádná ze 4 mutací genu pro dlouhou srst nebyla detekována. Kočka nemůže produkovat dlouhosrstá koťata, pouze krátkosrstá.

N/M1, N/M2, N/M3 or N/M4 = Kočka je krátkosrstá a nese jednu ze 4 mutací genu pro dlouhou srst. Kočka může produkovat dlouhosrstá a krátkosrstá koťata v závislosti na genotypu druhého pohlaví z páru.

M1/M1, M2/M2, M3/M3 or M4/M4 = Kočka je dlouhosrstá a bude produkovat pouze dlouhosrstá koťata při páření s dlouhosrstou kočkou opačného pohlaví.

M1/M2, M1/M3, M1/M4, M2/M3, M2/M4 or M3/M4 = Kočka je dlouhosrstá a nese dvě různé mutace genu pro dlouhosrstost (složený heterozygot). Kočka bude produkovat jen dlouhosrstá koťata při páření s dlouhosrstou kočkou opačného pohlaví.

:: zpět ::